Kalay ve Bakır Temizleme

Kalay ve Bakır Temizleme

47  YILDIR  HİZMETİNİZDEYİZ.  1966  yılından beri Beşiktaş Ortabahçe cad. NO.19  daki  zücccaciye ve mutfak eşyaları satarak faaliyette bulunduğumuz iş yerimiz de yıllardır  aynı zamanda büyüklerimizden kalma Kalaycılık ve bakır eşya temizleme   ( bakır ibrik; bakır ve pirinç mangal ;bakır güğüm; Bakır tombak vs. ) nikelaj kaplama  işini de yapmaktayız.. Beşiktaş Kabalcı kitabevini  geçince yeni açılan Beşiktaş Koton giyim mağazası  ve    Beşiktaş  HSBC bankasının karşısında olan yerimizde  47 yıldır hizmetimize devam etmekteyiz..bakır kalayı,kalay,bakırcılık,kalay kaplama,kalaycılık

Bir dönem kalaylanarak mutfak eşyası olarak kullanılan bakır kaplar, yerlerini teknolojik mutfak ürünlerine bıraktı.

Süs eşyasına dönüştürülerek evlerin bir köşesinde duran bakır kapların artık kullanılmaması, kalaycılık mesleğinin iyice azalan temsilcilerini, mesleklerinin unutulmaya yüz tutacağından endişelendiriyor.

Vezirköprü ilçesinde baba mesleği kalaycılığı ve bakırcılığı sürdüren 50 yaşındakiKazım Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalaycılık ve bakırcılığın her geçen gün kan kaybettiğini söyledi.

Geçmişte sobalı evlerde çok sık kullanılan bakır mutfak ürünlerinin artık mutfaklarda yer almadığını anlatan Türkmen, "Teknolojinin gelişmesiyle insanlar bakır kaplar yerine alüminyum, teflon, çelik ve porselen gibi ürünlere geçiş yaptı. Kalay işi de eskiye nazaran iyice azaldı" dedi.

Bir dönem işleri yetiştiremediklerinden birkaç gün sonrasına ancak siparişleri teslim edebildiklerini anlatan Türkmen, şöyle devam etti:

"Artık çok nadir bakır kap geliyor. İşimiz yorucu olduğu halde, ekmeğimizi bundan kazandığımız için başka işlere yönelemiyoruz. Baba mesleğini devam ettiriyoruz. Zaten başka iş yapacak yaşı da geçtiğimizden, mecburen ekmek parası için işimizi sürdürüyoruz. Ayrıca eskisi gibi çırak da yetişmiyor. Bu nedenle mesleğimiz her geçen gün yok olmaya başladı."

-Emek ve sabır gerektiriyor-

Türkmen, bakır ve kalay işçiliğinin çok emek ve sabır isteyen bir meslek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Vezirköprü'de eskiden 30'un üzerinde olan kalaycı sayısı 4'e kadar düştü. Kalaycılığın yanında atölyemizde bakır kazan, tepsi, tava, tencere, cezve gibi eşyalar yapıyoruz. Artık bu mesleği öğretecek çırak bulamıyoruz. Şimdiki gençler sıkıntıya gelemiyor, bakırı döverken sesinden rahatsız olup kaçıyorlar. Yorucu olduğu için kollarının ağrıdığını söyleyerek işi bırakıyorlar. Ailede benden sonra bu işi yapacak biri yok. Mesleği öğretecek bir çırak arıyorum."

Artık emekliye ayrılan 75 yaşındaki baba Mehmet Türkmen ise 60 yıl bakır ustalığı ve kalaycılık yaptığını, birçok ustanın da yetişmesine katkı sağladığını söyledi.

Oğlunu da bakır ve kalay ustası olarak yetiştirdiğini vurgulayan Türkmen,

"Kalaylı mutfak eşyalarında yemek pişiren artık yok. Ocak kültürü özellikle doğalgazın gelmesiyle son buldu. Bakırdaki kalayın 5-6 ayda bir yenilenmesi gerekiyor. Bakır eşyanın 2-3 senede bir kalay olması, bakırın yenilenmesi anlamına geliyor. Kalaylanmamış bakır oksitlenme yapacağından kullanılamıyor" ifadelerini kullandı.

Mehmet Türkmen, bakır eşyaların artık evlerde oluşturulan nostalji köşelerinde süs eşyası olarak kullanıldıklarını kaydetti.

Muhabir: Mehmet Kumcağız

Yayıncı: Orhan Topal - Samsun 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
BAKIR MANGAL -PİRİNÇ MANGAL TEMİZLEME
BAKIR VE PİRİNÇ MANGAL TEMİZLEME İŞLERİ İTİNA İLE YAPILIR ..
0.00TL facebook
Top